20 000 Ft -tól ingyenes kiszállítás
Az ünnepek alatt hosszabb lehet a kiszállítási idő

Hófehérke álma - tényleg rákkeltő a titánium-dioxid?

4 éve

A koronavírus kapcsán merült fel újra ez a kérdés, hiszen a BKV járatain titán-dioxid alapú szert használtak a kapaszkodókorlátok fertőtlenítésére. Néhány évvel ezelőtt kezdtek el cikkezni arról, hogy a titán-dioxid belélegezve rákkeltő lehet, ahogy a testépítők egy része is elbizonytalanodott, hogy szedheti-e nagy dózisokban. Akkor próbáljuk meg kinyomozni, megalapozottak-e a félelmeink, vagy sem. 

By Materialscientist at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7962655
By Materialscientist at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7962655

A titán-dioxid (TiO2), más néven „fehér pigment”, a titánnak a természetben (földkéregben) is előforduló, oldhatatlan oxidja. Azaz a köztudattal ellentétben nem mesterséges, hanem természetes anyag. A titán-dioxidot, miután megtisztítják, finom porrá alakítva használják különféle iparágakban a fehér színhatás elérésére. Leginkább a festékgyártásban, és különböző kozmetikumok (fogkrémek, naptejek) esetén, hozzáadott anyagaként, míg az élelmiszergyártásban ételszínezékként (E171). Sokan már ettől a jelöléstől is rögtön pánikba esnek. Ám ahogy nem minden arany, ami fénylik, ugyanígy nem kell tartani minden E számjeggyel ellátott élelmiszer-adalékanyagtól. Sőt, a többségük gyakorlatilag bármilyen mennyiségben fogyasztható. A titán-dioxid esetében azonban a WHO, majd annak ajánlására az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) és az Európai Bizottság is feltételezett rákkeltő hatásúnak nyilvánította. Néhány nagy csokoládégyártó cég azóta el is hagyta termékeiből ezt a fajta ételszínezéket, Franciaországban pedig 2019-óta tilos a titán-dioxid használata az élelmiszeriparban. De térjünk vissza a fertőtlenítéshez! 

Az ezzel a szerrel bevont kapaszkodók esetén a fertőtlenítőszerből való kioldódás mértéke szerencsére határértéken belül marad, ezért nem kell tartani a belégzésétől. A sok éven át tartó kísérletek sem találtak összefüggést a titán-dioxidnak kitett, az annak előállításában közreműködő munkavállalók és a tüdőrák kockázata között. Sőt, UV-szűrő tulajdonsága miatt bőrvédő hatása is lehet. Ez azonban egy testépítőt még nem feltétlenül nyugtat meg. 

Lássuk mi a helyzet a por alapú, titán-dioxid tartalmú szerek esetében! 

Egy egészséges felnőtt ember, becslések szerint naponta körülbelül 2-2,5 mg/testtömegkilogramm titán-dioxid mennyiséget visz be a szervezetébe különböző tartósított élelmiszerekkel, táplálékkiegészítőkkel. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy egy testépítő ennek a mennyiségnek hányszorosát fogyaszthatja biztonsággal. A titán - ahogy a neve is sugallja - „acélosítja” az izmokat, ezért több fitness jellegű étrendkiegészítő kapszula is tartalmaz titán-dioxidot. Ezek azonban általában olyan minimális mértékben jelennek meg ezekben a termékekben, hogy egészséges emberekre tekintve valószínűleg teljesen veszélytelenek. Kivéve a titán okozta „sárga köröm szindrómában” szenvedőket, és azokat, akiknél fémallergiát állapítottak meg. Akár orvosi okokból ültették be a testébe, akár különféle titán-dioxid tartalmú étrendkiegészítőket fogyasztottak.

Még veszélyesebb lehet azok számára, akik krónikus gyulladásos bélbetegségben szenvednek. Miután az ő esetükben a bél gát-funkciója sérült, így valóban fennáll annak a veszélye, hogy a titán-dioxid a vérbe jut, majd a lépben feldúsul. Itt tehát maga a ki nem ürülő titán-dioxid koncentráció jelenthet problémát. Ezért az autoimmun betegségekkel és bélproblémákkal küzdő, valamint allergiás betegségekben szenvedő sportolók esetében valóban indokolt ezen szerek fogyasztásának mérséklése, vagy teljes felfüggesztése. 

De még mielőtt bepánikolnál, és ezek után messze elkerülnéd a fitness boltokat, van egy jó hírünk is: A BodySelect széles termékpalettáján több olyan táplálékkiegészítő is szerepel, amelynek sem a kapszulája, sem a tabletta bevonására használt filmrétege nem tartalmaz titán-dioxid alapú színezéket, és ezt fel is tüntetjük a terméken. 

Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy ha a titán-dioxid az emberi szervezetbe kerül, az valóban rejt magában némi kockázatot, de mindez könnyen kiküszöbölhető, ha gondosan elolvassuk a termékben található összetevők fajtáját. Lehet, hogy a titán-dioxid veszélyes, de nem tud elrejtőzni. 


© 2024 BodySelect Premium Supplements. Minden jog fenntartva.