A mindenható C-vitamin
3 éveElső hallásra minden bizonnyal túlzásnak tűnhet a címben szereplő magasztos jelző. Mert mi is jut eszébe az átlagos magyar embernek a C-vitamin szó – tudományos nevén aszkorbinsav - hallatán? Elsősorban természetesen híres biokémikusunk, Szent-Györgyi Albert, aki elsőként izolálta ezt a különleges szerves vegyületet, és ezzel kiérdemelte az 1937-es orvosi Nobel-díj elnyerését. Talán az is dereng egyeseknek, hogy régen a tengerészeknek a skorbut okozta C-vitamin hiány következtében sorra hullottak ki a fogaik, és szélsőséges esetben bele is haltak a tünetekbe. Ugyanakkor ki ne emlékezne azokra az intelmekre, amelyeket a szüleinktől oly sokszor hallottunk gyermekkorunkban: „Fiam, felesleges annyi C-vitamin tablettát beszedned, mert úgyis kipisiled a felesleget.” De akkor mégis mire fel ez a nagyképű duma az aszkorbinsav „mindenhatóságról”?
A C-vitamin ezer arca
Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ kapjunk, először is szedjük csokorba azokat a betegségeket és egyéb rendellenességeket, amelyek esetén a C-vitamin fogyasztása elengedhetetlen, vagy legalábbis erősen ajánlott, ha fel akarjuk gyorsítani a gyógyulás - vagy regenerálódás - folyamatát. Itt van mindjárt a már említett skorbut, amely egyoldalú táplálkozás esetén alakulhat ki. A fáradékonyság és ízületi fájdalom mellett a betegen elsőként a vérszegénység jelei mutatkoznak: fogínyvérzés, véraláfutás, súlyosbodás esetén pedig csontritkulás. Az is köztudott, hogy immunerősítő hatása révén csökkenthető a megfázás és egyéb, influenza-jellegű megbetegségek kockázata azoknál, akik valamilyen formában kellő mennyiségű C-vitamint fogyasztanak, és a felépülés folyamatát is felgyorsítja. Az Egyesült Államokban az orvosok extra dózisban írtak fel C-vitamint a koronavírussal kezelt betegek számára. A kutatók által felvetett hipotézis szerint ugyanis a C-vitamin megakadályozhatja a tüdő károsodását, amely a COVID-19 egyik legveszélyesebb következménye. Az aszkorbinsav csökkenti a hisztamin termelését, így alkalmas az allergia tüneteinek enyhítésére, ráadásul gyulladáscsökkentő hatású. Emellett a C-vitamin, erős antioxidáns lévén - azaz a káros szabad gyökök semlegesítése által - csökkenti a rákos daganatok kialakulásának veszélyét. Sokkal kevésbé köztudott az aszkorbinsav regeneráló hatása egy-egy keményebb edzésmunkát követően, hiszen felgyorsítja az izomlázat okozó mikrosérülések gyógyulását, a kortizol-szint csökkentését, ráadásul a pajzsmirigyműködés támogatásával csökkenti a fáradtságérzetet is. Fokozza a sebgyógyulást, míg a hiányában megnő a sérülés veszélye. Élettani szempontból még ennél is fontosabb, hogy a C-vitamin elengedhetetlen az egészséges minőségű és mennyiségű kollagén-képződéshez, amely a kötőszövetek (bőr, inak, csontok, porcok), izmok, ízületek „kötőanyagának” tekinthető. Mindemellett a C vitamin segíti a vas felszívódását, ami szükséges ahhoz, hogy az oxigén a hemoglibinhoz tapadva gyorsabban jusson el a sejtekhez. Itt kell megjegyezni, hogy erősíti a hajszálereket és jelentősen csökkenti a vér koleszterinszintjét is.
A C-vitamin forrásai
Érdekes, hogy míg az állatok túlnyomó többsége szintetizálni tudja a saját vitaminszükségletét, mi, emberek - hasonlóan a tengerimalachoz, valamint néhány denevér- és majomfajhoz - az ehhez szükséges enzimek híján, képtelenek vagyunk erre. Ezért speciális étrendi forrásokra vagyunk utalva, hogy hozzájussunk a szükséges mennyiséghez. A legjobb természetes C-vitamin források közé tartoznak a citrusfélék (narancs, citrom, grapefriuit), trópusi gyümölcsök, a gránátalma, fekete ribiszke, kivi, paprika, savanyú káposzta, paradicsom, brokkoli, karfiol, kelbimbó és legfőképpen a csipkebogyó. Ezeknek a zöldségeknek és gyümölcsöknek a rendszeres fogyasztásával bőven fedezni tudjuk a napi C-vitamin szükségletünket. A problémát csupán az jelenti, hogy az aszkorbinsav rendkívül könnyen károsodó vegyület. Érzékeny a fényre, a hőre és az oxigénre. Az ételek főzése, de még a tárolása is nagymértékben csökkenti azok hatását, márpedig frissen csak bizonyos évszakokban juthatunk hozzájuk. Ráadásul a C-vitamin a vízben oldódó vitaminok csoportjába tartozik, ami azt jelenti, hogy a test nem tudja tárolni. Így néhány órával a bevétel után - sőt fokozott edzésmunka során még gyorsabban - ki is ürül a szervezetből.
Szerencsére ma már hatalmas választékban kaphatók étrendkiegészítők, amelyek tökéletesen megfelelnek ennek a célnak, hiszen a késleltetett felszívódás révén a C-vitamin folyamatosan jelen van szervezetünkben, és fejtheti ki jótékony hatását. Mindazonáltal az ilyen elnyújtott hatású C-vitamin termékekben sem valami csodavegyületet, hanem az L-aszkorbinsavat találjuk hatóanyagként. És még mielőtt valakinek kétségei támadnának, rögtön tisztázzunk valamit: A természetes és a mesterséges úton előállított aszkorbinsav kémiailag teljesen azonos egymással. Több kutatás is igazolja, hogy biológiai hasznosulás és aktivitás terén nincs közöttük klinikailag jelentős különbség. A tiszta C-vitamint kukoricából nyert glukózból állítják elő. A legjobb C-vitamin készítmények bioflavonoidokat, heszperidint és rutint is tartalmaznak, amelyek elősegítik a C-vitamin felszívódását.
A C-vitamin adagolása
Ezzel el is jutottunk a legtöbb vitát generáló kérdésig: vajon mennyi az az ideális mennyiség, amennyit naponta fogyasztanunk kellene a C-vitaminból? Kezdjük rögtön a „hivatalos” RDA (napi ajánlott mennyiség) adaggal, amely jelenleg egy egészséges(!) átlagos felnőtt ember számára mindössze 80 mg. Nos ez arra valóban elegendő, hogy elkerüljük a skorbutos megbetegedést, de kizárólag arra. Az általánosan elfogadott, és tudományosan alátámasztott előírás ennek legalább a tízszeresével számol. És akkor még nem is beszéltünk a különleges körülményekről. Kezdjük azzal, hogy minél nagyobb izomtömeggel rendelkezik valaki, annál több C-vitaminra van szüksége, azaz a testépítők, erősportot űzők bátran fogyaszthatják ennek az adagnak a kétszeresét is. Nem is beszélve azokról, akik dohányoznak, hiszen egyetlen szál cigaretta kb. 25-150mg C-vitamin elfogyasztását teszi szükségessé. Egyes betegségeknél (AIDS, rosszindulatú daganat) pedig a terápiás adagja elérheti az 5-10.000 mg-ot is naponta. Mindemellett az aszkorbinsavat érdemes más vitaminokkal együtt szedni, mert segíti azok felszívódását és hasznosulását. Az 1000 mg C-vitamin, 500 mg E-vitamin és 30 mg béta-karotin kombináció drámai módon megnöveli a szervezet legerősebb antioxidáns enzimjének a szintjét, kiemelkedően magas védelmet nyújtva ezáltal a szervezetnek a különféle lebontó és károsító folyamatokkal szemben.
Persze joggal merül fel a kérdés: túladagolható-e a C-vitamin? Erre a kérdésre ma már egyértelmű választ adhatunk: bizonyos feltételek esetén semmiképpen. Vízben oldódó vitaminként ugyanis megfelelő mennyiségű folyadék (napi minimum 1-2 liter) bevitele esetén a felesleges mennyiség minden esetben kiürül a szervezetből, így maradandó egészségi károsodást (pl. vesekő) biztosan nem okoz. Extra adag (10.000 mg-ot meghaladó) C-vitamin bevitele legrosszabb esetben is csak gyorsan múló hasmenést vagy bőrkiütést eredményezhet.
Összefoglalva, remélem sikerült bebizonyítanunk, hogy a címben szereplő jelző a C-vitamin esetében egyáltalán nem túlzó, és az élet minden területén hasznosítható vegyület. Mondhatjuk úgy is, hogy a C-vitamin a barátunk, akiről sosem feledkezhetünk meg!