Tudtad, hogy a Q10 minden sejtedben jelen van?
3 éveA Q10 koenzim hatása nem csak a bőröd állapotán vehető észre!
A Q10 leánykori neve ubikinon, amelyet 1957-es izolálásakor kapott, jelentése pedig „mindenütt jelen lévő”. Ahogy a címben is írtam, a Q10 bizony minden egyes sejtünkben jelen van! A Q10 koenzim felelős ugyanis a testünkben a sejtek energiaellátásáért, a biokémiai folyamatok lezajlásáért.
A Q10 egy olyan molekula, amelyet szervezetünk állít elő, és amely fehérjékhez kapcsolódva aktív enzimeket hoz létre (ezt jelenti a koenzim kifejezés). A Q10 antioxidáns tulajdonsággal is rendelkezik, az antioxidánsok pedig arról híresek, hogy védik sejtjeinket a szabad gyökök elszaporodása miatt kialakuló oxidatív károsodástól. A szabad gyökök elszaporodása károsítja a sejtek működését, de megtámadhatják akár még a kromoszmákat is. Így a koenzim Q10 számos betegség megelőzésében kiemelkedő szerepet játszik.
Az életkor előrehaladtával csökken a szervezetünk Q10 termelése. Az első jeleket általában a bőrünkön vesszük észre, úgy 25-30 éves kor körül. Az öregedésen kívül viszont genetikai rendellenességek, helytelen táplálkozás vagy B6-vitamin hiány is okozhatnak Q10 hiányt.
Hosszú évekig csak nagyon körülményes módon volt előállítható a Q10, ezért a szervezetben a pótlására jó ideig nem is volt lehetőség. Mára szerencsére megoldódott ez a probléma, és étrendkiegészítőként könnyedén beszerezhető. A Q10 vitamin jellegű anyag, de nem vitamin. Természetes formában is sok ételben elérhető, amelyek fogyasztása ugyancsak ajánlott a Q10 pótlására. Leginkább a belsőségek, húsok, halak koenzim Q10 tartalma magas, de zöldségekben, gyömölcsökben (alma, narancs, eper, spenót, brokkoli, karfiol, avokádó) szintén megtalálható.
Ahogy említettem, a Q10 minden sejtünkben jelen van, ezért a hatása is igencsak sokrétű. Lássuk a Q10 mire jó pontosan!
Bőrünket például számtalan külső és belső káros hatás éri: gondoljunk csak a hormonháztartás felborulására, a sejtkárosodás okozta problémákra vagy a levegőben lévő káros anyagokra, az UV-sugárzásra. A napsugárzás miatt szabad gyökök képződnek, amelyek ellen a Q10 koenzim antioxidáns hatása védelmet jelenthet bőrünknek. Sőt, a Q10 a felsorolt összes negatív tényezőt semlegesíteni tudja.
A Q10 ránctalanító, sejtregeneráló, bőrfeszesítő és fiatalító hatása miatt kedvelt összetevője a bőrápoló termékeknek, például arckrémeknek, egyéb kozmetikumoknak. A Q10 koenzim hatása, hogy a bőr feszes és üde lesz, a ráncok kisimulnak.
A szervezetedben megtalálható Q10 koenzim mennyisége az edzéskor, sportoláskor nyújtott teljesítményre is hatással van. A Q10 koenzim ugyanis az izomsejtekben is megtalálható, tehát azok energiaellátásában is fontos szerepet tölt be.
Az oxidatív stressz az izomsejtek működését is negatívan befolyásolja, de a Q10 szedésével ezek a káros hatások megszüntethetők. A Q10 csökkenti a fáradtságérzetet, és sportolás közben is támogatja a szervezetet a kifáradással szemben. A Q10 hatása, hogy az erőszint fokozódik, javul a sportteljesítmény.
A Q10 legnagyobb mennyiségben a szívünkben található meg, ezért hiányának hatására leggyakrabban a szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, érelmeszesedés alakulhat ki. Tüdőnk rendkívül ki van téve az oxidatív hatásoknak, ezért a koenzim Q10 hiánya könnyen okozhat allergiát, asztmát, légúti megbetegedéseket. Agyunk a másik olyan szerv, amelyet az oxidatív hatások nagymértékben károsítani tudnak. A Q10 az agyműködési rendellenességek kezelésében is hatékony.
A Q10 kiváló immunerősítő, csökkenti a fáradtságérzetet, hiszen beindítja a sejtekben az energiatermelést. A Q10 a sejteket a vírusoktól, baktériumoktól is védi, amelyek betegséget okozhatnak. A Q10 gyógyír lehet a migrénben szenvedőknek, sőt szájüregi panaszokra is kiváló. Ráadásul a nők és a férfiak esetében egyaránt javíthatja a termékenységet.
Szervezetünk megfelelő Q10 szintjének fenntartásához a rendszeres Q10 kapszula szedése ajánlott. De vajon mennyi az ideális Q10 napi adag? Személyenként eltérő lehet, hogy milyen dózisra van szüksége a szervezetnek, de általában napi 50-200 mg között ajánlják. Bizonyos betegségek kezelésében vizsgálják a nagyobb mennyiség hatékonyságát. Jelentős Q10 mellékhatás eddig nem jelentkezett azoknál sem, akiknél a Q10 napi adagolása 1200 mg felett volt. A bevitt mennyiség növelésével viszont eddig úgy tűnik, hogy nem is érhető el kimagasló pozitív eredmény, de Q10 túladagolás sem.
Ha megfelelő mennyiségű Q10 koenzim van a testünkben, nem csak a bőrünk lesz üde és ráncmentes, hanem fittebbek is leszünk, jobban bírjuk a sportolást, kevésbé érezzük magunkat fáradékonynak. Q10-el az immunrendszerünket is erősíthetjük és számtalan betegséget megelőzhetünk.