Az idő lelassítható? - A kollagén por titka
3 éveNyomozás a legjobb kollagén után
Manapság már nagyon kevés ember akad, aki nem hallott a kollagén fontosságáról. De vajon hányan vannak, akik azt is tudják, hogy melyik számukra a legjobb kollagén? A számuk elenyésző lehet, de ha valaki sokat törődik az egészségével és testével, akkor tudni akarja a „titkot”.
De kezdjünk mindent az elején! A kollagén szervezetünkben a leggyakoribb fehérje, jelentése árulkodó: ragasztó-termelő. Testünkben minden szövet formálásához és gyógyulásához nélkülözhetetlen. Pozitív szerepet játszik a bőr ruganyosságában, a szív, agy, szem, bél, izmok, porcok, inak, szalagok, csontok, köröm egészségében, a sérülések, duzzanatok kezelésében, hozzásegít bennünket a dús és fényes hajfürtökhöz. Néhány élelmiszerben jelentős mennyiségben megtalálható, de a szervezetünk lassan halad a kollagén peptid előállításában, ráadásul az évek múlásával egyre többre lenne szükségünk belőle. Ezért javasolt étrend-kiegészítőként kollagén por alkalmazása. Hiszen így könnyen hozzáférhető, kész „ragasztót” kapunk, amelyet testünk bármely szövetben rögtön hasznosíthat.
Sokan úgy vélik a fiatalos, feszes bőr záloga egy méregdrága kollagéntartalmú krém. Ám a külső használat e fehérje esetében kevésbé hatékony, a nagyobb molekulák nehezen képesek felszívódni. Ezért a kollagén ital fogyasztása sokkal többet ér a ráncok elleni harcban. Mások a zselatinra esküsznek. Ám a zselatin a főtt kollagén egyik formája, a szöveteket nagy nyomáson forralják, kivonják belőlük a zselészerű anyagot, tisztítják és szárítják, enzimeket azonban nem adnak hozzá. Az eljárás a fehérjét aminosavak hosszú láncaként hagyja meg, ezért a zselatin kevésbé hatékony, s nem is szívódik fel olyan jól. A kollagén termékek tehát sokkal jobb választásnak bizonyulnak, mivel esetükben teljes hidrolízist alkalmazzák.
Hogyan is készülnek? Az értékes fehérjében gazdag állati szöveteket: bőrt, csontokat, porcot gyűjtenek, a nyersanyagot -25 vagy -4 fokon tárolják. Az előkezelés során eltávolítják a felesleges pigmenteket és fehérjéket. A sertés és halbőrök esetében savas eljárást, marhacsontok esetében lúgos folyamatot használnak. Ezt követi a demineralizáció, amelynek során az ásványi anyagokat vonják ki. Az enzimatikus hidrolízis alatt az elegyet 48 órán át 4 fokon keverik, az enzimek apró láncokra bontják le a kollagén kötéseket. Végül a szűrés során a maradékot elválasztják a folyékony kollagéntől, amely a kicsapás után megszilárdul. Annyi zsírt, ásványt, másféle fehérjét távolítanak el az eljárás alatt, hogy 1 kg állati szövetből mindössze 12 g tiszta kollagén keletkezik. Eszerint egyetlen doboz kollagén peptid előállításához 25-40 kg nyersanyagra van szükség! Rendelkezésre állnak 100%-os kollagén termékek, de olyan étrend-kiegészítőt is vásárolhatunk, amely hasznos ásványokat, vitaminokat is tartalmaz. A csomagoláson mindig egyértelműen fel kell tüntetni az összetevőket és azok arányát. A tiszta kollagén por megbízható forrásból származik, mentes minden segédanyagtól, mesterséges adaléktól és színezéktől. Akkor ideális, ha hidrolizált fehérje, 15000 dalton molekulasúlynál kevesebb, s adagonként minimum 5 gramm kollagént tartalmaz magas koncentrációban. Ha az étkezéseid alkalmával fogyasztod el, akkor a kollagén por bármely ételbe, hideg vagy forró folyadékba belekeverhető: kerülhet a reggeli turmixodba, teádba, kávédba, gyümölcslevedbe. A lényeg, hogy a kollagenezis során pozitív hatások értik a testedet!
Az értékes fehérje csirkéből, sertésből, szarvasmarhából, halakból egyaránt kinyerhető, ám utóbbi kettő az igazán népszerű. A disznók esetében a bőrt és csontokat használják fel, ám IV. típusú kollagén nem található benne, elsősorban orvosbiológiai célokra, kutatásokhoz használják. A csirkéből kivont fehérje esetén a combot, porcot, bőrt, lábtőt és a nyakat tekintik nyersanyagnak. Kevés rá a kereslet a gyakori madárbetegségek okozta szennyeződések kockázata miatt. Inkább zselatin és más anyagok előállításában fontos. A marha kollagén bőrből, csontokból, inakból, porcokból és a tehenek méhlepényéből készül, gazdag I. , III. és IV. típusban. Ezt használják a legrégebb óta, az étrend-kiegészítők közül a legnépszerűbb, az élelmiszeripar teljesen biztonságosnak tekinti. A tengeri kollagén alapanyaga: különböző tengeri állatokból származó szövetek, beleértve a halakat, tengeri csillagokat, medúza, szivacsokat, tengeri sünöket, polipokat, tintahalakat, tengeri növényeket és garnélarákot. Számos előnye van, a kollagén legmagasabb hozamát biztosítja, a feldolgozás garantáltan környezetbarát, s a halkollagén apró molekulája miatt gyorsabban és könnyebben szívódik fel, kíméli a gyomrunkat. Hátránya, hogy aki tengeri állatokra allergiás, annak mellőznie kell, valamint csak az I. típust tartalmazza. A kollagén por legjobb ismerői ezért általában a legeltetett marhákból készült táplálék-kiegészítő mellett voksolnak.