20 000 Ft -tól ingyenes kiszállítás
Az ünnepek alatt hosszabb lehet a kiszállítási idő

Miért fontosak a szervezet számára a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok?

3 hónapja

A fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok együttesen alkotják a szervezet számára létfontosságú makrotápanyagokat, amelyek elsődlegesen energiával látják el, de számos más szerepük is van a működésében.

A makrotápanyagok a táplálkozás alapjai, így mindenki számára elengedhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez. Bár rengeteg diétát és “jó tanácsot” találni, amely a szénhidrátok vagy a zsírok drasztikus megvonását hirdeti, mindegyikre szükségünk van. Az elhízás megelőzése és egészségünk érdekében a 3 tápanyag ideális arányára érdemes odafigyelni. Mi a szerepe az egyes tápanyagoknak?

Alapvető tápanyagok: fehérjék zsírok szénhidrátok

Az vagy, amit megeszel. A táplálékaink fedezik a szervezet energiaigényét, illetve ezekből nyerjük azokat az építőelemeket, amelyekre a növekedéshez, a regenerálódáshoz, a sejtmegújuláshoz, vagyis az élethez szükségünk van. A makrotápanyagok mellett az anyagcsere- és egyéb folyamatokban nélkülözhetetlen mikrotápanyagokra, vagyis vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre is szükség van.

A kiegyensúlyozott, vegyes étrend fedezni tudja a szervezet szükségleteit, de egyes állapotokban, betegségekben, fokozott fizikai aktivitás esetén, valamint a sportteljesítmény növelése érdekében pótlásra lehet szükség. A sportolók körében a makrotápanyagok közül különösen a fehérje étrend-kiegészítők kelendőek, ugyanis a megnövekedett igény biztosítása táplálkozással nehezen lehetséges.

A szervezet építőkövei, a fehérjék

A létfontosságú, aminosavakból felépülő fehérjék alkotják a szerveket, szöveteket, az izmokat, illetve vesznek részt számos biokémiai folyamatban, például a hormonképzésben, az enzimek felépítésében és működésében, a mikrotápanyagok hasznosulásában. Növényi és állati eredetűek lehetnek, így a húsok, a tojás és a különféle tejtermékek mellett gabonákban, magvakban, hüvelyesekben is megtalálhatóak. Egyes vélekedések szerint az állati proteinek hatékonyabbak, bár ennek tudományos bizonyítéka nincsen, jó néhány sikeres vegán sportoló az ellenpélda.

A szervezet 9 esszenciális aminosav kivételével képes a bevitt és lebontott proteinekből aminosavakat és fehérjéket előállítani. Az elégtelen fehérjefogyasztás az izmok leépülését okozza, ezért is fontos, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben fogyasszuk.

A szénhidrátok és a zsírok szerepe

A növényi táplálékokból és tejből származó szénhidrátok jelentik a szervezet üzemanyagát, elsődleges energiaforrását. 3 típusuk van, minél összetettebb, annál nehezebb a szervezetnek kinyernie belőle az energiát emésztés útján. Amennyiben többet viszünk be, mint amennyit hasznosítani tud, a felesleg zsírrá alakul, és a zsírszövetekben raktározódik. Ha nem elegendő szénhidrátot juttatunk a szervezetbe, éhséggel jelzi, majd takarékos üzemmódba kapcsol, és a zsírokat és fehérjéket hasznosítja.

A növényi és állati eredetű zsírokra is nagy szükség van, ezek raktározzák az energiát, illetve töltik ki a szövetek közötti teret, és nyújtanak védelmet a hideggel, az ütésekkel szemben. Továbbá részt vesznek számos élettani funkcióban és folyamatban, a sejtek felépítésében, de a vitaminok képződéséhez és hasznosulásához is elengedhetetlenek. A túlzott zsírfogyasztás elhízáshoz, illetve számos betegséghez vezet, ezért kerülendő.

Ideális esetben a szénhidrátok a tápanyagok 45-65%-át, a zsírok a 20-35%-át, míg a fehérjék a 10-35%-át adják.

Szervezeted támogatására, a makro- és mikrotápanyagok, nyomelemek pótlására válaszd prémiumminőségű étrend-kiegészítőinket!

Whey Protein 80

Sós Karamell 1 kg
8 990 Ft

Zabpehely liszt

Ízesítetlen 1 kg
2 490 Ft

Barnarizs-fehérje

Ízesítetlen 1 kg
5 490 Ft
© 2024 BodySelect Premium Supplements. Minden jog fenntartva.