Miért hasznos a K2-vitamin, és melyek a legjobb forrásai?
7 hónapjaA vitaminok között a K2-vitaminról kevesebb szó esik, ezért a legtöbben nem ismerik a funkcióját, pedig nem véletlenül találni az étrend-kiegészítőket forgalmazó szaküzletek és webshopok kínálatában ilyen készítményeket.
A mikrotápanyagok, közülük kiemelten a vitaminok és ásványi anyagok, bár a makrotápanyagokkal ellentétben energiát nem szolgáltatnak, mégis nélkülözhetetlenek a szervezet számára. Mivel azonban szervezetünk megtermelni nem tudja, a táplálékokból kell biztosítani. És bár a természetes források képesek a legjobban hasznosulni, esetenként szükség lehet a mesterséges, táplálékkiegészítők segítségével történő pótlásukra. Ismerd meg az ezidáig kevesebb figyelmet kapott, de jelentősége miatt napjainkban egyre többször emlegetett K-vitaminokat és azon belül is a K2-vitamint!
Amit a K-vitaminról tudni kell
A K-vitamint 1929-ben fedezte fel Henrik Dam dán biokémikus, és ezért a munkájáért Nobel-díjjal jutalmazták. Elnevezését a koagulációról, vagyis a vér alvadási képességéről és annak időtartamáról kapta, a zsírban oldódó vitaminok családjába tartozik az A-, a D- és az E-vitaminokkal együtt. Kismértékben a májban, a lépben és a tüdőben raktározódik.
A K-vitaminnak 2 fő típusa van – bár egyes kutatók szerint külön vitaminként kellene kezelni a kettőt –, a növényi forrásokban megtalálható fillokinon (K1) és az állati eredetű élelmiszerekben előforduló menakinon (K2).
A K-vitamin olyan fehérjéket aktivál, amelyek szükségesek többek között a véralvadási folyamatokhoz, a különböző véralvadási faktorok képződéséhez. Továbbá szerepet játszik a kalcium-anyagcsere szabályozásában, elősegíti a kalcium beépülését a csontokba, és ezzel egyidejűleg megelőzi a lerakódását az érrendszerben és a vesékben. Fokozza a csontképződéshez elengedhetetlen D3-vitamin hatását, ezért is tartalmazza a D3+K2 táplálékkiegészítőnk a kettő kombinációját. De szükséges a sejtek növekedéséhez, hatással lehet a fogak egészségére.
Mi az a K2-vitamin, és mire jó?
Az állati eredetű táplálékokból és fermentált élelmiszerekből származó K2-vitamin lényegesen kevesebb élelmiszerben fordul elő, mint a fillokinon (K1), bár annak egy részét képes a szervezet K2-vitaminná alakítani. Ráadásul a feldolgozott élelmiszereket tartalmazó nyugati típusú étrend egyre kisebb mennyiségben tartalmaz olyan táplálékokat, amelyek mikrotápanyag-tartalma jelentős. A szervezet számára szükséges makro- és mikrotápanyagokról, azok hatásairól számos érdekességet megtudhatsz a blogunkból.
A menakinon részt vesz a véralvadásban, jótékony hatású a csontok és a fogazat egészsége szempontjából, szerepet játszik a csontritkulás és a csonttörések, valamint a fogszuvasodás megelőzésében.
A K2-vitamin különböző formákban van jelen, legismertebb, az étrend-kiegészítőkben is előforduló formája az MK-4 és az MK-7, utóbbi hatásosabb, ugyanis hosszabb ideig marad a szervezetben, mint az MK-4 vagy a K1-vitamin.
Mennyi K2-vitaminra van szükségünk, és milyen forrásai vannak?
Napi ajánlott mennyisége 120 mg. Számos zöldség gazdag K-vitaminban, annak K1 formájában, K2-vitamint lényegesen kevesebb élelmiszer tartalmaz. Nagyszerű forrásai a húsok, a belsőségek, a tojás és a tejtermékek, ezek közül is a szabad tartású állatokból származó táplálékok.
A különböző vitaminok és tápanyagok pótlására válaszd a prémiumminőségű BodySelect készítményeket!