Adódik a kérdés, hogy mennyi a túl sok fehérje?
11 hónapjaNapjainkban nagy népszerűségnek örvend a könnyű és garantált fogyást ígérő fehérjediéta, és az ezt fontolgatók gyakran teszik fel a kérdést, hogy mennyi a túl sok fehérje. De a szervezet építőköveire, proteinekre van szükség az izomépítéshez, az ízületek védelméhez is, vagyis mindenki számára fontos a bevitelük. De lehet-e túladagolni? Okoz-e problémát a túl kevés vagy éppen a túl sok fehérje? Milyen következményei lehetnek?
Amennyiben az extra fehérjebevitelt fontolgatod, bejegyzésünk hasznos információkkal szolgál számodra, hiszen ezt a témát járja körül, tarts velünk!
A szervezetünk és a fehérjék
A fehérje a szervezet számára nagy mennyiségben szükséges makrotápanyagok egyike, táplálékaink egyik fontos összetevője, amelyet a szervezet megtermelni nem tud. Az elfogyasztott fehérjék alkotóelemeikre, vagyis aminosavakra bomlanak, és ezek szintézisével állít elő a szervezet újabb fehérjéket. A fehérjék felépítésében 20-féle aminosav vesz részt, ezek közül 9 elengedhetetlen, vagyis a szervezet előállítani nem képes.
A proteinek nélkülözhetetlenek az élethez, hiszen ezek építik fel a sejteket, szöveteket, szerveket, valamint vesznek részt létfontosságú biokémiai folyamatokban, hormonok, enzimek alkotórészei. Bizonyos életkorokban, növekedéskor, terhesség és szoptatás során, időskorban, nagyobb fizikai megterhelés, sportolás esetén még nagyobb szükségünk van rájuk. Hiányuk alultápláltságot, az izomzat látványos csökkenését eredményezi.
Ízletes és változatos fehérjeforrások
A táplálékokkal bevitt proteineket a szervezet raktározni nem képes, ezért naponta kell pótolni. Ez szerencsére általában nem okoz gondot, ugyanis rengeteg finom állati és növényi eredetű élelmiszer tartalmaz jelentősebb mennyiségű fehérjét, de ma már fehérje étrend-kiegészítőket is vásárolhatunk az extra mennyiség pótlására, például nagyszerű vegán alternatíva az ízesítetlen BodySelect borsófehérje.
Azonban például azoknak, akik vegán táplálkozást folytatnak, jobban oda kell figyelniük, ugyanis a növényi proteinek nagy része nem teljes értékű, vagyis nem tartalmazza valamennyi, a szervezet számára szükséges esszenciális aminosavat. A jó hír azonban számukra az, hogy az ételek megfelelő párosításával valamennyi aminosavhoz hozzá lehet jutni.
A teljes értékű állati fehérjeforrások közül kiemelkedő a tojás, a húsok, a halak, a tejtermékek proteintartalma, azonban azt tudni kell, hogy a több protein nagyobb zsírbevitellel jár, ami elhízáshoz vezethet, így törekedni kell a sovány húsok, sajtok, tejfélék fogyasztására.
A növényi források közül a hüvelyesek, a szója, a csicseriborsó fehérjetartalma kiemelkedő, de nagyszerű források még a zöldségek is, például a gomba, a brokkoli, a kelkáposzta.
Mennyire van szükségünk, mennyi a túl sok fehérje?
A szervezet fehérjeszükséglete a nem, a kor, a fizikai aktivitás és más tényezők függvénye. A napi fehérjeminimum egy átlagos testalkattal rendelkező átlagos felnőtt számára 0,5-0,6 g/ttkg, de megnövekedett igény esetén akár 2,0 g/ttkg is lehet, ez egyébként az ajánlott bevitel felső határa. Ez kiválóan pótolható fehérje étrend-kiegészítők fogyasztásával.
A szükségletet meghaladó, indokolatlanul magas fehérjebevitel káros lehet, különféle következményekkel járhat, és a hiedelmekkel ellentétben nem segíti a teljesítmény fokozását és az egészséget, sőt kedvezőtlenül befolyásolja, dehidrációt, fáradékonyságot és ingerlékenységet okozhat.
Tápanyagok pótlására van szükséged? Válaszd a BodySelect prémium étrend-kiegészítőket!