Egészséges-e a tejsavófehérje fogyasztása?
10 hónapjaA tejsavófehérjéből készült, sokszor ízletes porok a testépítők és sportolók legfontosabb étrend-kiegészítői közé tartoznak, és manapság már egyre több diétázó étrendjében is helyet kapnak. Ennek ellenére sokakban merül fel a kérdés, hogy vajon egészséges-e a fogyasztásuk, illetve olyanok számára is hasznos-e, akik nem az izomnövekedést tűzik ki célul.
A tejsavófehérjékkel kapcsolatban szó lesz az emberi test építőköveiről, a fehérjékről is, illetve megnézzük, mi is a tejsavófehérje, hogyan fogyasztható, illetve vannak-e olyanok, akik számára nem ajánlottak.
A testépítő proteinek
Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen makrotápanyagok egyike a fehérje, amely a szervek, szövetek építőanyaga, továbbá részt vesz számos biokémiai folyamatban, illetve a hormontermelésben. A proteinek 22-féle aminosavból épülnek fel, és az eltérő aminosavprofil adja az egyes fehérjék egyedi összetételét. A szervezet megtermelni nem tudja, ezért táplálékokkal kell biztosítani a szükséges mennyiséget.
Állati és növényi forrásokból származó fehérjék képezik a táplálékainkat, azonban míg előbbiek teljes értékűnek tekinthetők, vagyis valamennyi aminosavat tartalmazzák, addig a vegán fehérjék nagy része hiányos aminosavprofillal rendelkezik, nem tartalmazzák a 9 esszenciális aminosavat. A fehérjetartalmú ételek megfelelő párosításával azonban valamennyi aminosavhoz hozzájuthatunk vegán táplálkozás esetén is.
Tudj meg mindent a tejsavófehérjéről!
Gondolkodtál már azon, hogy edzés előtt vagy után megigyál egy szuper finom, sós karamellás BodySelect Whey Isolate turmixot? Nem tudod, mi az?
A tejsavó a sajtgyártás mellékterméke, amely azonban egy méltatlanul kezelt, rendkívül értékes, magas biológiai értékű tápanyag, különböző ásványi anyagokat, valamint olyan aminosavakat tartalmaz, mint a BCAA, a glutamin és az arginin. Ezek szerepet játszanak az izomtömeg növelésében.
A tejsavóból állítják elő ultraszűréssel és porlasztással a tejsavófehérjét vagy ahogy a legtöbben ismerik, a whey proteint. A tejsavófehérje-tartalma kb. 20%, a maradék 80%-ot a másik tejfehérje, a kazein teszi ki.
A tejsavófehérje állati eredetű, így tartalmazza az összes fehérjeépítő aminosavat. 3 típusa létezik, a különbség közöttük a zsír-, protein- és laktóztartalomban van. A legtöbbek által fogyasztott típus a tejsavófehérje-koncentrátum (WPC), amely 70-80% fehérjét, kb. 3% zsírt és 4-6% laktózt tartalmaz.
A legtisztább fehérjeforrás, amelynek proteinaránya legalább 80%, zsír- és laktóztartalma kisebb, mint a WPC-é, a tejsavófehérje-izolátum (WPI), amelyet a koncentrátum további szűrésével állítanak elő.
Igyad vagy ne igyad?
Amennyiben extra adag fehérjére van szükséged, választhatsz állati vagy növényi eredetű fehérjeporok közül. A tejsavófehérje az egyik legjobb minőségű fehérjeforrás, fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, támogatja az izomtömeg növekedését és fenntartását, továbbá, mint minden fehérje, telít, ezáltal csökkenti az étvágyat, így a diéta során is segítségedre lehet.
Egy tejsavófehérjéből készült ízletes fehérjeturmix jól jöhet, amikor valamilyen okból - fogyás, betegség, izomtömeg-növelés, idős kor, terhesség és szoptatás, stb. - kifolyólag nagyobb fehérjebevitelre van szükséged, és táplálékokból nem tudod fedezni, illetve kényelmesebb megoldást jelent ital formájában fogyasztani. Akkor is jó lehet, ha nem tej és tejfehérje fogyasztásával összefüggő emésztési problémákkal küzdesz.
Sportolóként, fogyókúrázóként céljaid eléréséhez, egészséged támogatásához válaszd a BodySelect prémium étrend-kiegészítőket!