Mi az az L-lizin és melyek a lizin jótékony hatásai?
2 éveA lizin jótékony hatásairól eddig kevesebbet lehetett hallani annak ellenére, hogy ugyanolyan fontos az emberi szervezet számára, mint más aminosavak, hiszen részt vesz a fehérjék előállításában. Nemcsak a sportolók teljesítményére van jó hatással, de a szervezet számos más folyamatára is pozitív hatást gyakorol, így már étrend-kiegészítőként is hozzájuthatunk. Mi a lizin és az L-lizin között a különbség? Miben áll a hatása? Ennek jártunk utána.
Aminosavak, fehérjék és a lizin
Aminosavakra a szervezet építőköveinek, a fehérjéknek az előállításához van szükség. A proteinek 20-féle aminosavból épülnek fel, ezek közül 9-nek az előállítására nem képes az emberi szervezet, ezeket nevezzük esszenciális aminosavaknak. Amennyiben kevés esszenciális aminosavhoz jut a szervezet, az az összes többi aminosav beépülésére is befolyással van, és hiánybetegségek kialakulásához vezethet.
A lizin egy a 9 esszenciális aminosav közül, vagyis táplálkozással kell hozzájutni. A sokoldalú lizin egészségvédő hatásai széleskörűen bizonyítottak, sportolók számára az edzés és a sérülések utáni regenerációban is fontos szerepet játszik. A szervezet számára legjobban hasznosítható L-lizin HCl formában, ízesítetlen, por alakú kiszerelésben webáruházunk kínálatában is megtalálod.
A lizin jótékony hatásai
A lizin feltételezett előnyei:
- Javíthatja a csontok egészségét, mivel a lizin a fehérjék előállításának egyik építőköve a szervezetben.
- Javíthatja a sportteljesítményt. Az izom szintézisének serkentésével és a sérült szövetek gyors helyreállításával segíthet a szervezet edzés utáni regenerálódási idejének csökkentésében.
- A megfázás megelőzésében és tüneteinek csökkentésében is segíthet.
Milyen táplálékban található lizin?
A lizin javasolt napi adagja 2-3 gramm. A fehérjékbe be nem épülő felesleget a vesék ürítik ki, így napi 20 g-nál nagyobb mennyiség megterhelő lehet azok számára. Más fontos aminosavakhoz hasonlóan mesterségesen, táplálékkiegészítő formájában is pótolható.
A magas fehérjetartalmú húsok, halak, tojás és tejfélék tartalmazzák nagy mennyiségben, ezért a vegetáriánus étrendet követők általában lizin-hiányban szenvednek. Amennyiben növényi alapú étrendet követsz, figyelj oda, hogy rendszeresen fogyassz szója alapú termékeket, valamint avokádót, burgonyát, paprikát, szárított sárgabarackot vagy mangót, csicseriborsót, babot, lencsét.
Amennyiben kérdésed van minőségi étrend-kiegészítőinkkel kapcsolatban, keress minket elérhetőségeinken, segítünk a választásban.